istanbul psikolog
0531 668 50 64

Her Şeyi Erteliyorum

Her Şeyi Erteliyorum

HER ŞEYİ ERTELİYOR MUSUNUZ?

her şeyi ertelemek
her şeyi ertelemek

Hayatınızda her şeyi erteliyor olduğunuzu düşünüyorsanız bu, beraberinde bir kaç soru daha getirecektir. Her şeyi erteliyor olmanın bir diğer açıklaması da, o konuda yeterince motivasyon sahibi olmamanız, motivasyon eksikliği yaşamanız olabilir.

Mesele; “Her şeyi erteliyorum” gibi görünse de, asıl sebep muhtemelen “Sorumluluğumun olduğu konularda yeterince motivasyon sahibi değilim.” olarak değerlendirilebilir.

Her şeyi ertelemenin üstesinden Davranışçı bir yaklaşımla gelinebilinecekken, “sorumluluk olan alanlarda yeterince motive değilim” noktasında, olaya bilişsel olarak da yaklaşılabilinir ve çözüme gitmek daha basit bir hal alabilir. Çünkü halihazırda zaten erteleme alışkanlığı bulunan bir insana Davranışçı yaklaşımla, “hadi basitten başla ve bunu ertelemeden yap” denilirse, kuvvetle muhtemel çözüme gitmeyen bir zaman kaybı olacaktır.

Onun yerine, neden motive olunamadığı keşfedilip, motivasyon kaynağı, kişisel farkındalıkla birlikte güçlenebilirse ve kaygıya sebep olan tehdit keşfedilir ve özgüven problemleri aşılabilinirse, kişi erteleme alışkanlığından geçici değil, kalıcı olarak kurtulabilecek bakış açısı ve farkındalığa ulaşabilir.

HER GEÇİCİ ÇÖZÜM, GERÇEK ÇÖZÜM DEĞİLDİR.

HER SOHBET, PSİKOTERAPİ DEĞİLDİR.

Bir türlü harekete geçilmeyen konuda kişi motivasyon kaynağını sorgulayabilir ve kuvvetle muhtemel asıl sorun motivasyon kaynağının güçsüzlüğünden kaynaklanmaktadır. Kaygı ve özgüven çalışmasıyla da harekete geçmenin yolu açılacaktır.

Bu işin eğitimini almış olan profesyonellere güvenin. Erteleme alışkanlığınız için mutlaka bir ruh sağlığı profesyoneli uzman psikologtan yardım alın.

Sevgiler.

Uzman Psikolog Berkay Ateş

DİĞER YAZILAR

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.