istanbul psikolog
0531 668 50 64

Gelecekten Ümitsizim…

Gelecekten Ümitsizim

“Gelecekten Ümitsizim…”

GELECEKTEN ÜMİTSİZ MİSİNİZ?

Hepimizin bazı zamanlar gelecek hakkında kaygıları artabilir. Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur ki; bu kaygılar son derece normaldir. Hepimiz gelecek hakkında planlar yapar, hayaller kurarız fakat bunların gerçekleşmeme ihtimali her zaman mevcuttur ve önümüzde planlarımızın gerçekleşmemesine yönelik tehditler her zaman olacaktır. Tehdidin olduğu her yerde kaygı da olacaktır.

Gelecek kaygısı normal kabul edilebilirken, olay geleceğe dair ümitsizlik boyutuna ulaştığında bu konu Psikolojinin çalışma alanına daha aktif bir şekilde girmektedir. Kişinin gelecek kaygısının ümitsizliğe dönüşmüş olması, mutlaka üzerinde terapötik olarak durulması ve çözülmesi gereken bir konudur.

Bilinir ki optimum düzeyde kaygı, insanı motive etmekte yardımcı olmaktadır. Bununla beraber, optimum düzeyde de olsa ümitsizliğin motive eden bir yanı olmadığı gibi harekete geçme konusunda demotive edebilecek bir duygu durumudur.

  • Sizde bir konuyu başaramayacağınıza dair ümitsizlik yaratan inancı/düşünceyi tespit etmek,
  • Birinci maddedeki söz konusu inancın/düşüncenin gerçekliğini sorgulamak,
  • Amaca giden yolda alternatif yolları keşfetmek,
  • Özgüvenin yükselmesi konusunda çalışma yapmak ve yoğunlaşmak.

İzlenebilecek yolların bazılarıdır. Kaygının, ümitsizliğe dönüştüğü ince çizgide olduğunuzu fark ediyorsanız mutlaka bir ruh sağlığı profesyonelinden bu konu hakkında destek alın. Ümitsizlik, kaderiniz değil.

Herkese umut dolu mutlu bir hafta ve yeni bir yıl dileklerimle.

Uzman Klinik Psikolog Berkay Ateş

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.