istanbul psikolog
0531 668 50 64

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu NedirAnksiyete Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu nedir? Riskleri nelerdir? İstanbul psikologlarından Uzman Klinik Psikolog Berkay Ateş Kaygı Bozukluğunu yazdı.

İntihar riskini incelediğimizde, psikolojik rahatsızlıklar arasında akla çoğu zaman ilk gelen depresyondur. İntihar ve depresyon arasındaki ilişki sadece bilim literatüründe değil, aynı zamanda gündelik yaşantımızda, çoğu ortamda insanlar tarafından da dillendirilir. Bununla beraber ne yazık ki, kaygının yani anksiyetenin intihar üzerindeki etkisinin toplum olarak en azından depresyon kadar bilincinde değiliz.

Anksiyete ve İntihar İlişkisi

Bu tartışmalı bir konu olmasına rağmen, kaygının yani anksiyetenin intiharla sonuçlandığına dair bir çok araştırma ve kanıt var. Anksiyete üzerine yapılan bir çalışma, yaşanmış olan bir anksiyete döneminin, daha sonraki intihar düşüncesi ve girişimleri için bağımsız bir risk faktörü olduğunu ve eşlik eden anksiyetenin duygudurum bozuklukları olan bireyler için intihar riskini arttırdığını göstermiştir(1).

Bununla beraber, komorbid anksiyete bozuklukları, komorbid panik bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve anksiyetenin genel olarak tümünün intihar riskini artırdığı ve bu sorunları yaşıyor olan bireylerin intihar riskleri taşıyor olduğuna dair tartışmalar bulunmaktadır.

Son olarak, panik bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluğunun, depresyonun intihar üzerindeki etkisini hesaba kattıktan sonra bile intihar ile ilişkili olduğuna ve eşlik eden anksiyete ve depresyonun, intihar riskini daha da artıran etkileşimli bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar vardır.

Kaygı Normal Peki Kaygı Bozukluğu?

Çoğu zaman kaygının ne kadar normal olduğunu vurguladığıma şahit olmuş olabilirsiniz fakat kaygı bozukluğu durumlarının sevdiklerimizin ve bizlerin geleceği açısından ne kadar kritik olabileceğinden çok az bahsettim.

Bundan dolayı bu konular hakkında bilgilendirme yaparak bu sorunların üstesinden gelmenin düşünüldüğünden daha önemli olabileceğini bir yerde vurgulamam gerekiyordu. Evet, kaygı normal bir duygudur fakat kaygı bozuklukları, bir o kadar da önlem alınması gereken ve üstesinden gelinmesi gereken önemli bir sorundur.

Uzman Klinik Psikolog Berkay Ateş

DİĞER YAZILAR

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.