istanbul psikolog
0531 668 50 64

Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir_
istanbul anksiyete psikolog
istanbul anksiyete psikolog

Kaygı, insan bedenini strese karşı gösterdiği olağan bir tepkidir. Kaygı ve stres bambaşka deyimlerdir. Stres, genellikle stresi tetikleyen durum ortadan kalktıktan sonra geçer. Kaygı ise devam eder ve kişiyi psikolog tavsiyesi aramaya iter.

İşte bu durum sürekli devam ediyorsa, yani stresi tetikleyen olay, durum ortadan kalkmış fakat endişe duygusu devam ediyorsa bu kaygıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen bir psikologtan destek almanız gerektiğini unutmayın.

Bazı insanlarda aşırı stres ve travma sonrası ortaya çıkabildiği gibi bazı insanlarda da nedensiz gelişebilir.

ANKSİYETE KAYGI BOZUKLUĞU VE ÇEŞİTLERİ

Agorafobi: Kişi, evden çıkmaktan, topluma açık mekanlarda bulunmaktan, avm veya dükkanlara girmekten, topluluk içerisinde, dar ve kapalı odalarda bulunmaktan, ya da trende, otobüste, uçakta seyahat etmekten çekinir. Kişi ya bu yerlerden kaçar ya da oralarda bulunduğu zaman içinde büyük endişe ve rahatsızlık duyar.

Fobi: Belli nesne ya da durumdan dolayı, genellikle kaçınmaya sebebiyet veren endişe veya korku. Bu korku gündelik yaşamı olumsuz etkiler.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk: İnsanın istemediği ve tekrarlanan, hisler, fikirler, takıntılar ya da davranışlar.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu: Kişiyi aşırı korkutan, üzen, beklenmedik gelişmelerden sonraki süreçte devam eden ruhsal travmadır.

Akut Stres Bozukluğu: Akut Stres Bozukluğu, kişinin hayatını tehlikede hissetmesi, ağır yaralanma veya cinsel saldırı gibi yoğun bir stres ve korku faktörü ile karşılaştıktan sonraki 1 ay içinde aşırı korku, ümitsizlik, anksiyete belirtileri,  yeniden yaşama ve kaçınma belirtileri ile kendini gösteren ruhsal bozukluktur.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Kişide sürekli, yoğun ve durumdan bağımsız endişe görülür. Aşırı endişe, kişinin günlük aktivitelerini negatif olaraj etkiler. Hatta yaşam aktivitelerini engellemeye kadar gidebilir.

Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden iyi bir psikolog bulmalısınız.

ANKSİYETE BELİRTİLERİ

Genel kaygı belirtileri şunlardır:

– Hızlı kalp atışı
– Mide krampı
–Baş ağrıları
– Hızlı soluklanmak
– Huzursuz olmak
– Yorgunluk
– Kas gerginliği
– Kaslarda sancı
– Titreme ve seğirme
– Endişe
– Terleme
– Dikkati toparlayamama
– Uyku bozuklukları
– Sinirlilik

Anksiyete belirtileri kişiden kişiye farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Kendinizi kötü hissettiğinizde bir uzman psikologtan destek alın ve psikolog tavsiyelerini kulak ardı etmeyin.

ANKSİYETE DANIŞMANLIK

Uzman psikologtan danışmanlık almanız bu zorlu süreci atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Şüphesiz sizin için en doğrusuna psikolog karar verecektir.

Tabi psikolog tavsiyelerini uygulayarak iyileşmek sizin elinizde.

DİĞER YAZILAR

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.