istanbul psikolog
0531 668 50 64

Çift ve İlişki Danışmanlığı

Çift ve İlişki Danışmanlığı

Cinsel sorunları olan birey veya çiftlere psikologlar tarafından uygulanan  bir tür danışmanlıktır.

çift danışmanlığı
Çift Danışmanlığı

Daha sağlıklı bir cinsel hayata kavuşulması için uygulanan bir danışmanlık modelidir. Öncelikle sorunu tespit etmek daha sonra sorunlara uygun danışmanlık yöntemlerini değerlendirmek gerekmektedir.

Çift ve İlişki danışmanı kendi meslek grubunun temel etik kuralları dışında açık görüşlü, tarafsız, hoşgörülü ,farklılıklara saygılı, kendi değerlerini yansıtmayan, güvenilir biri olmalıdır.

Cinsellik insanlık tarihi kadar eski bir konudur. İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir olmakla birlikte yaşam tarzlarının değişmesi, insan yaşamına bilim teknoloji internet gibi araçların dahil olması yaşam şartlarının dönüşmesi gibi nedenler ile cinsel yaşamda da birtakım değişikler meydana getirmiştir.  

Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir.

Danışmanlık uygulamaları öncesinde cinsel sorun yaşayan birey veya çiftlerin fizyolojik ve psikolojik alanda ayrıntılı bir tanı sürecinden geçmesi gerekmektedir. Sorunun nedenleri belirlendikten sonra sonra ise danışmanlık planlanmalıdır. Danışmanlık kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Cinsel danışmanlıklarda  herhangi bir temas söz konusu değildir. Konuşma yöntemi ile bireyin veya çiftin problemlerini açığa çıkarmak ve danışmanlık etmek amaçlanmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları

– Azalmış cinsel istek

– Cinsel tiksinti

– Kadında cinsel uyarılmama sorunu

– Erkekte erektil sorunu

– Kadında orgazm sorunu

– Erkekte orgazm sorunu

– Erken boşalma – Vajinismus

– Disparoni

Cinsel Sorunların Giderilmesi

Danışmanlık alanında tecrübeli psikolog ve psikiyatrist tarafından gerçekleştirilmelidir.

Aynı zamanda danışanların hem partnerleri hem de danışmanlıkstlerine güven duyması ve güçlü bir iletişim sağlaması da danışmanlıknin başarılı sonuçlar vermesinde etkilidir.

Cinsel sorunların nedenlerini tespit etmek amacı ile öncelikle danışanın ayrıntılı bir  muayeneden geçmesi gerekmektedir. Anatomik ya da doğumsal sebeplerle cinsel sorun yaşayan danışanın öncelikle cerrahi ya da cerrahi dışı teknikler ile danışmanlık olmaları gerekmektedir.

 • Geleneksel ve aşırı tutucu bir aile ortamında yetişme.
 • Yanlış edinilmiş cinsel eğitim.
 • Evlilik öncesinde cinsel deneyime karşı olma.
 • Partner ile cinsel iletişim kuramama.
 • Partnerin ailesi ile birlikte yaşama.
 • Performans kaygısı.
 • Stres ve iş yorgunluğu.
 • Ön sevişme için kısa bir zaman dilimi ayrılması.
 • ilişki sırasında konsantrasyon bozukluğu.
 • ilişkiden bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kaçınma.
 • Aynı zamanda bedensel sağlık problemleri.
 • Depresyon.
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri.
 • Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı .
 • Sadakatsizlik
 • Partnerdeki cinsel işlev bozukluğu gibi faktörler cinsel sorunlara neden olabilir.

Erkeklerde Cinsel Sorun

Erkeklerde cinsel sorunların görülme oranı kadınlardan fazladır. Baskı altında tutulan erkek zaman zaman bu baskı altında zor duruma girerek çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Erkeklerin en sık yaşadığı cinsel sorunların başında erektil bozukluk ve erken boşalma gelmektedir.

Kadınlarda Cinsel Sorun

Kadınlarda ki cinsel sorunlar hem fizyolojik hem de psikolojik nedenli olabilmektedir. Ülkemizde özellikle kadınların cinselliği yaşaması ve konuşması ayıp veya günah olarak nitelendirilmektedir.

Bu ve başka etkenler sebebiyle baskı altında yetişen kadınların birçoğunda cinsel sorunlar görülmektedir. Kadınlar cinselliği konuşamadıkları ve yaşayamadıkları gibi bu konuda herhangi bir danışmanlık yöntemi için uzmana danışmaktan da çekinmektedir.

Bu nedenle de birçok kadın kendi içlerinde cinsel problemlerini yaşamaya devam ederek psikolojik durumları ile birlikte ikili ilişkilerinin de bozulmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda cinsel sorunlar danışmanlık edilmediği süre boyunca çok daha ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir. Kadınların en sık yaşadığı cinsel sorun vajinismustur.

Vajinismus cinsel ilişkiye girememe olarak da tanımlanabilir. Cinsel birleşme sırasında kadının istemsiz bir şekilde kasılması ve cinsel birleşmeye izin vermemesi ,cinsel birleşme gerçekleştiği zaman da kadın açısından ağrılı bir şekilde olmasıdır. Vajinismus nedenleri hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlere bağlı olabilir.

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.