istanbul psikolog
0531 668 50 64

İstanbul Psikolog Tavsiyeleri 2023

İstanbul Psikolog Tavsiyeleri

İstanbul psikolog tavsiyeleri olarak alanında uzman kişiler tarafından sorunlarınızı dinler, ruh hali ve davranışlarınızı inceleme fırsatı buluruz. Psikologlar meslek bilgilerini insan sorunlarını çözümlemek için kullanır. Aldıkları eğitimler sonucunda bilgilerini kişilerin yaşadıkları sorunlardan arındırarak daha mutlu bir birey olmalarını sağlar. İstanbul psikolog tavsiyeleri olarak bireylerin gündelik hayatında çözemediği sorunlarda baş edebilmesini sağlıyoruz. Bu sebeple İstanbul psikolog tavsiyeleri olarak sosyal hayatlarınızdaki olumsuzluklardan kurtulma imkanı tanıyoruz.

Toplumumuzdaki insanlar psikologlara müraacat ederken çekingen davranmaktadırlar. Bunun en önemli sebebi psikoloji bilim dalını yeterince bilmemelerinden kaynaklanıyor. Psikolog aslında ruh bilimcisi demektir. Burada kastedilen durum insan beyni ve sinir sistemleridir. Psikologlar bu neticede insan beynini ve sinir mekanizmalarını düzenli olarak işleyişini inceler.

İstanbul psikolog olarak eğitim hayatları boyunca yaptıkları çalışmalar neticesinde insanlara yararlı danışmanlıkta bulunurlar. Böylelikle sorunlar ile tek başına mücadele etmelerini sağlar.

En İyi Psikolog İstanbul

İstanbul psikolog önerileri olarak arattığınızda karşınıza birçok sonuç çıkacaktır. Bu yüzden seçim yapmakta zorlanacaksınız. Fakat bu konuda psikolog seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İstanbul çok büyük bir nüfusa sahip şehirdir. Bu sebeple psikolog araştırması yaparken yüzlerce sonuç karşınıza gelmektedir.

Kendiniz için psikolojik danışmanlık ihtiyacınız varsa İstanbul’ da en iyi psikolog seçimi yapmanızda fayda vardır. Psikologlar ile hayatınızı daha konforlu hala getirip sorunlarınız ile başa çıkabilmenizde yardımcı olacağız. Hayatınızı yaşarken karşınıza çıkacak olumsuzluklar ile baş edebilmesini sağlıyoruz.

İstanbul psikolog seçimi yaparken internet üzerinden araştırma yaparak daha önceki danışanların yorumlarına bakarak tavsiye almak oldukça önemlidir. Özelliklede ilk kez psikoloğa gidecek kişiler tedirgin olacağı için seçim yapmakta zorlanacaktır. Bu sebeple psikoloğun mesleki becerilerini ve bilgisini incelemekte fayda vardır. İstanbul psikolog önerisi bakımdan Berkay Ateş mesleki uzmanlıkların tecrübelerini ve çalışmaları bizzat kendisini ilgileniyor. Hemen randevu alarak psikoloğumuz ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Anadolu Yakası Psikolog

İstanbul Psikolog

Psikolojik destek bireylerin her dönemde ihtiyaç duyarlar. Günlük yaşantımız ve artan sorunlardan dolayı manevi olarak yardıma ihtiyaç duyarız. Bu bakımdan yaşanılan stresli hayat ve sorunlar bizi duygusal yorgun bir birey haline getirir. Bu durumları paylaşacak sorunları iyi bir şekilde dinleyecek uzman kişi arayışına sokar.

Anadolu yakası psikolog önerisi bakımından kişilerin çekingen tavırları, kendilerinin güçsüz gördüğü konularda uzman psikoloğumuz tarafından dinlenir. Yanlış düşünceler ön plana çıkartılır stres ile başa çıkma için alternatif seçenekler sunulur. Psikolojik destek almak ve buna ihtiyacınızın olduğunu bilmek sizleri daha güçlü kılar. Sorunlarınız ile daha kolay başa çıkabilme ve kendini ifade edebilme güçlüğü yaşamazsınız.

İstanbul psikolog olarak insanların rahatlamasına aile ve çevre ilişkilerinin daha kuvvetli şekilde gerçekleşmesi açısından destek alırız. Koskoca dünyada yalnız olunmadığını her sorunun bir çözümü olduğunun bilincinde olup rahatlatıcı seçenekler sunulur. Bu sebeple kişiler sorunlarını daha rahat anlatarak farklı bakış açıları elde eder. Ruhsal ve manevi olarak iyi hissetmeleri açısından psikologlar önemli rol oynar.

Kendimizi sosyal hayatımızda ve yaşamın güzelliklerinden soyutlamak, sorunlar ile yüzleşmekten çekinmek mücadele edememek psikolojik yardıma ihtiyaç duyduğumuzun göstergesidir. Yaşamın bir de fazla alanında farklı problemler ile mücadele içerisindeyiz. Kimi zaman milyonlarca insan arasında kendimizi yalnız ve çaresiz hissederiz. Bu gibi durumlar bizleri depresyona girmeye itecektir.

Bütün bunların sebebi sorunlarımızı paylaşacağımız uzman bir kişi tarafından yardım almamaktan kaynaklıdır. Sorunları hız kesmeden dinleyerek, yargılamadan sizi anlayarak dinleyen bir kişinin olması ruh sağlığımız için önemli değil midir? Bu sebeple asla yalnız ve çaresiz bir insan değilsiniz.

Neden Psikolojik Destek Almalıyım?

Neden psikolojik destek almalıyım? Sorunlarınıza kola şekilde çözüm bulmak bulunduğunuz sürecin sizlere ağır geldiğine inanıyorsanız; yapmanız gereken tek şey psikolojik destek almaktır. Farkında olmadan kendinize bile itiraf edemediniz sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi psikolojik sorunlar ummadığınız zamanda ortaya çıkarak sizlere sosyal yaşantınızdan uzaklaştırırız. Bunun haricinde aile ilişkilerisiniz ve iş ilişkilerinizde etkilemeye başlar.

Bu gibi psikolojik sorunlar ile korkmadan mücadele içerisine girerek kendi benliğinizi ortaya çıkartır yaşam enerjisini azaltacak etmenlerin ortadan kalkmasına sebep olur. Bu gibi durumların sizlerin ruhsal olarak yormasına izin vermeyin. Ve asla kendinizi yalnız hissetmeyin. Rahatlıkla” Psikolojik destek almak istiyorum.” demelisiniz.

İstanbul en iyi Psikolog olarak psikolojik yardımlar sizleri duygusal ve ruhsal anlamda sorun yaşamanıza engel olur. Zorluklar ile kolay şekilde mücadele içerisine girerek güçlü kalabilmenizi sağlar. Sizlere bu konuda yardımcı olup en iyi şekilde destek sağlar.

Psikolojik yardım yöntemleri günümüzde farklı kişilere uygulanarak başarılı sonuçlar elde ettik. Psikolojik desteğin sizlere olumlu ve pozitif anlamda etki etmesi sebebiyle günümüzde birçok kişi destek almaya başlamıştır.

Psikolojik Yardım Almak İstiyorum

İstanbul Bireysel Danışmanlık

Psikolojik destek, dünyamızı saran ve etkisi altına alan korona virüsü salgını sebebiyle insanlar daha fazla ihtiyaç duyar haline geldi. Salgın sebebiyle ortaya çıkan psikolojik sorunlar hayli artmıştır. danışanlarımız bu salgını daha kolay atlatır hale geldi.

Hayatın normalleşmesi ve insanların bulundukları ruhsal sıkıntıların giderilmesi konusunda uzman psikologların ve online psikolog ile kişilerin sorunları için büyük rol oynar. Psikolojik destek almak isteyen bireylerin en büyük çekinceleri paylaşılan konuların gizliliğidir. Fakat bu konu hakkında herhangi bir çekinmenize gerekçe yoktur. Psikolog konuşulan konular, sorunlar her zaman danışan ve danışman arasında gizli kalacaktır. Bireyin kendisine ve başkasına zarar verebileceği konular haricinde diğer bütün detaylar psikolog ve danışan arasında gizli kalır.

Sizlerde İstanbul psikolog tavsiyesi arayışı içerisindeyseniz bizler ile iletişime geçmeden karar vermeyiniz.

En İyi İstanbul Psikolog

Kendinizi yaşamdan koparmadan baş edemediğiniz sorunlarınızı çözümlere kavuşturmak bu yolda kolaylık sağlamak için psikologlara ihtiyaç duyarız. Psikolojik destek ile hayatınızın her alanında kaygı, stres ve sorunlar ile kolaylıkla baş edebilirsiniz. Bazen bu gibi durumlar ile mücadele ederken kendimizi yalnız ve çaresiz hissettiğimiz zamanlar olacaktır. Bu sebeple kendimizi güçsüz görür aile ve sosyal hayatımıza etki eder.

Kişide oluşan duygusal, davranışsal ve ruh sağlığı ile alakalı bütün sorunların çözümü için psikologlara ihtiyaç duyarız. Gelecekte oluşabilecek sorunlara karşı koyma ruh sağlığımızın gelişmesinde büyük rol oynar. Psikolojide ilk amaç kişinin kendisi ile alakalı bilgileri hakkında bilgi vermektir. Ruhsal durumu, duygusal yapısı, ve kişilerle alakalı birçok bilgileri danışana sunarız. Bu bilgilerin neticesinde birey kendini daha iyi tanır ve analiz eder. Hayatın kontrolünü ele alır. Ve bu sayede bundan sonraki süreç bireye özgü şekilde ilerler.

Birçok psikolojik problem çeşidi olup her bireyin kendine özgü psikolojik durumları mevcuttur. Psikolog ile kişinin zihin sağlığındaki her türlü sıkıntılardan uzaklaşarak sorunlar ile baş edebilmesini sağlarız. Karşılaştığımız bazı sorunlar şu şekildedir:

 • Obsesif bozukluğu, fobiler, panik atak ve stres sonrası yaşanan travmalar. Anksiyete bozukluğu.
 • Depresyon ve bipo bozukluğu. Duygu durum bozukluğu.
 • Alkolizm ve ilaç bağımlılığı kumar gibi şans oyunu bağımlılığı.
 • Anoreksiya ve nervoza gibi karşılaştığımız yeme bozuklukları
 • Kişilik bozukluğu ve şizoid kişilik bozukluğu.
 • Şizofreni ve gerçeklikten kopmayan diğer sıkıntı türleri gibi durumlarda psikologa ihtiyaç duyulur.

En iyi İstanbul Psikolog

İstanbul Psikolog Önerisi

En iyi İstanbul psikolog olarak kişilerin baş etmekte zorlandıkları psikolojik sorunlarda profesyonel şekilde çözüm veya alternatif seçenekler sunar. Psikologların amacı kişilerin sorunlar karşısında yaşam olaylarına ilişkin duygu ve düşüncelerini iyi şekilde tanıyıp analiz edebilmesidir.

İnsanlar anne karnından itibaren birçok olaylar ve duygular yaşar. Bütün bu yaşam olayları kişinin aile ve çevresine karşı duygu ve düşüncelerinin değişmesinde büyük rol oynar. Geçmişte acı veren bir olay sonrasında başka bir olayı beraberinde getirir. Mesela bir ilişkinin bozulması veya bitmesi geçmişte yaşanan utanç ve yalnızlık duygusunu tetikliyor olabilir. Kişinin şuan ki hayatına odaklanamayarak ilişki kurma veya iş görebilme yeteneğine mani olabilir.

Hepimiz hassas ve duygusal canlılarız. Çok kırılgan yapıya sahibiz. Bu sebeple duygusal anlamda karşılaştığımız (kayıp, travma, ilişkisel sorun) kendi dünyamıza çekilmemize sebep olabilir. Bir süre sonra zihinsel bir çöküntü içerisinde kendimizi buluruz. Danışmanlık ile bireyler kendi içinde ayrılan bireyleri tanıyarak geçmişle anlamlandırır ve bugünün yapılandırmasına yardımcı olur. Kurulan bağların sayesiyle kişiler sorun ve stres baş edebilmeyi sağlar. Mekanizmaların güçlenmesi, empati ve iç görü becerilerinin gelişmesiyle yaşamdan kaynaklı stresler ile daha sağlıklı bir şekilde mücadele eder.

Acılar, olumsuz yaşam deneyimlerinin bir parçasıdır. Elbette psikolojik danışmanlık sonucunda yaşanmış olaylar değişmez. Fakat içsel deneyimleri fark etmek iç dünyamızda olan bitenlerin kontrolünü sağlamak önemlidir. Eski anılarımızı silemeyiz ancak onları etkisiz hale getirerek yaşamımızı daha kolay hale getiririz.

Psikologların Yardımcı Olacağı Konular

Psikologlar depresyon, kaygı gibi belirtilerin ortadan kalkması konusunda yardımcı olur. Bu gibi sorunlar aniden ortaya çıkarak ruhsal dünyamızı olumsuz anlamda etkiler. Kaza, deprem, kayıp gibi yaşantıların sonrasında bireyde ruhsal bozukluklar meydana gelir. Bu gibi durumlarda önlem almak oldukça önemlidir.

Psikolog iyileştirme ve önleme amaçlı değildir. Bu konuda insan kendisini anlamalı dinlemeli ve iyi şekilde analiz edebilmelidir. Birey kendisi ile barışık olması haliyle kırıcı ve küçümseyici durumların yerine daha şefkatle yaklaşır hale gelir.

Psikolojik danışmanlık sayesiyle içimizde oluşmuş olan katmanları eşikleri daha kolay şekilde aşarız. Böylelikle kendimize ve özümüze dönebiliriz. Bireylerin özüne dönmesi yaralarını iyileştirmesi kendine yapmış olduğu en büyük iyiliktir. Çünkü her bir olumsuz durum bir sonraki yaşantımızda etki eder. Duygularımızın ve davranışlarımızın dilediğimiz şekilde kontrolünü sağlarız. Kendimizle olan kavgaların yerini sarıp sarmalayan bir birey haline geliriz. Böylelikle etrafımızdaki kişiler ile muazzam bir ilişkiler kurmamıza yardımcı olur.

Psikolojik Danışmanlık Ne Kadar Sürer?

 Kadıköy Psikolog

Psikolojik danışmanlık konusunda en çok merak edilen sorulan arasında seansların ne kadar süreceğidir. Fakat bu konuda net bir cevap vermek oldukça zordur. Çünkü herkesin psikologtan beklentisi farklıdır. Bu sebeple sağladığı yararda sürede değişkenlik gösterecektir. Psikoanaliz bakımından danışmanlık uzun süreliyken bilişsel davranışçı psikolojik danışmanlık, çözüm odaklı danışmanlık ve EMDR danışmanlığı diğerlerine göre daha kısa süreli olacaktır.

Burada unutulmaması gereken durum herkesin yaşam akışı farklı olup karşılaştıkları zorluk seviyesi de farklıdır. Bireylerin nu konuda uyguladığı strateji farklılık gösterdiği için psikolojik danışmanlık süreleri de her bireye göre değişkenlik gösterecektir.

Psikolojik Danışmanlık Türleri Nelerdir?

Günümüzde aile ve grup üyelerini kapsayan birçok psikolojik danışmanlık türleri vardır. Bu sebeple size en uygun danışmanlık seçeneğini psikoloğunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Bu konuda psikologlar kendi düşüncelerini sizinle paylaşarak danışmanlığın daha verimli ve sağlıklı işlenmesine yardımcı olur.  Psikolojik danışmanlık çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bireysel Danışmanlık
 • Evlilik Danışmanlığı
 • Aile Danışmanlığı
 • Çocuk Danışmanlığı
 • Grup Danışmanlığı
 • Online Psikolog ve Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık

Bireysel danışmanlık bireylerin hayat zorluğu çekiği süreçte kişisel gelişimlerine engel olması sebebiyle uzman kişiler tarafınca destek alma sürecidir. Bireysel ya da kişisel psikolojik danışmanlık ile çözümledikleri sorunlardan yaptığı bir çeşididir. Bireyler bu sayede psikolog ile baş başa konuşarak sorunların üstesinden gelmektedir.

Bireysel danışmanlık ile ortak şekilde gerçekleşen süreçtir. Danışmanlık hedefleri arasında bireye ilham vermek, yaşam kalitesini iyileştirmektir. İnsanlar kimi zaman tek başına halledemedikleri konularda yardım almak isterler. Bu konuda bireysel danışmanlık oldukça önemli bire süreçtir. Danışma süresi boyunca birey kendisine engel olduğu konuları kolayca aşarak şefkat ve benlik duygusunu artırır.

Danışmanlık ile birlikte zor durumlar ele alınarak sağlıklı kararlar verilir hedeflerine ulaşma konusunda uzman psikologlar yardımcı olur.

Psikolojik destek almak istiyorum diyen bir kişi uzman psikologlar tarafından yardım alarak bu süreci kolay atlatabilir. Bireysel danışmanlık kapsamında bireylerimizde görülen sorunlar; panik atak, depresyon, kaygı bozukluğu, öfke kontrol bozukluğu gibi geniş sorunlara uzman psikologlar tarafından hizmet vermekteyiz.

Bireysel psikolojik danışmanlık amacımız bireylerin psikolojik sorunların azaltmak veya tamamen bitirmektir. Psikolojik sorunlar süreci boyunca değişen duygu ve düşüncelerine yön verebilmektir. Öz farkındalığını artırabilmektir. Problemlere, stres ve kaygılar ile başa çıkabilmeyi sağlarız. Bireye karşı duygusal olarak zor gelen hususları aşabilmek açısından yardımcı oluruz. Aynı zamanda özgüvenini artırarak aile ve çevre ilişkilerinde kuvvetlendiririz.

Bireysel danışma sonucunda bireyler kendilerini daha iyi anlar. Yargılama söz konusu olmadan düşüncelerini karşı tarafa kolayca aktarabilir. Bu sayede duyguları ile başa çıkabilmeyi öğrenir. Kimi zaman hayat tarzında değişiklik yapar ve bunu yapmaktan kaçınmaz. Bireysel danışma ile bireye destek sağlayarak kendi öz niteliklerine sahip olur.

İstanbul Aile Psikoloğu

İstanbul Aile Danışmanlığı

Aile psikoloğu, aile üyelerinin aralarında bulunan ilişkilerdeki problemleri açığa çıkaran ve bireylerin bu sorunlar hakkında farkındalık kazanmalarına neden olan kişilerdir. Bu bağlamda aile danışmanı bu süreçte;

 • Aile de yer alan tüm bireylerin diğer kişileri saygı ile dinleyip anlamasına
 • Aile bireyleri arasında oluşan görüş ayrılıkların farkında olunmasına
 • Ortada yer alan soruna yönelik konuşmalarına
 • Duygu ve düşüncelerin net bir şekilde belirtilmesine
 • Problemli tavırlarda bulunulmamasına
 • Beklentilerin açık bir dille ifade edilmesine
 • Değerleri olduğu gibi kabul etmeye yardımcı olur.

Aile danışmanlığı konusu bireyi tek başına değil de aile içinde ele aldığı için diğer psikolojik kavramlarından ayrılır. Genel olarak bütüncül bir yaklaşımla tüm aile değerlendirildiği için sonuca daha rahat ulaşılabilmektedir. Bu bağlamda ortaya çıkan ya da çıkacak olan sorunlar bireysel olarak değil de ailesel olarak değerlendirilir. Aile danışmanı bu noktada son derece etkin konumda yer almaktadır.

Belirtmek gerekir ki aile danışmanlık seansları, bireysel olarak değil tüm aile bireyleri ele alınarak yapılır. Kimi zaman olası durumlarda aileyi dışardan etkileyen büyükanne ya da büyük baba gibi akrabaların da görüşleri dinlenir. Bu noktadan hareketle aile danışmanı yalnızca sorunlu bireye değil de tüm aileye bütünsel bir yaklaşım ele alınır.

Aile danışmanı aile içinde yaşanan sorunlar, ölüm, ayrılık, boşanma gibi durumlarda bireylere psikolojik açıdan destek olmaktır. İstanbul en iyi aile danışmanı ile bireylerinin yaşadıkları sorunların çözümü ve kişilerin birbirlerine olan davranışlarında iyilik hali sağlanır. Aynı zamanda belirgin ve esnek olarak çizilen sınırlar sayesinde daha sağlıklı bir çatı altında yaşamaları konusunda destek verilir.

İyi bir aile danışmanı birey değil de tüm aile ele alındığı için bütüncül bir yaklaşımla aileye daha sağlıklı bir yaşam alanı sunulur. Bireyler arasında oluşan sorunun kökeni ve çözümü hakkında kişilere farkındalık kazandırılır. İnsanlarda meydana gelen ve tüm aileyi etkileyen problemlerin çözümüne yönelik danışmanlık çeşitleri uygulanır.

Danışmanlık saatlerinde aile üyelerinin aralarındaki patolojik durumlar değerlendirilir ve ilişkilerde aksayan yönler bulunup ortaya çıkarılarak diğer üyelerin de bunu görmeleri sağlanır. Bu bağlamda aile arası sorunlar noktasında iyi bir aile danışmanıyla çalışmak son derece faydalı olacaktır.

Aile Psikoloğu ve Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı; Aile bireyleri arasında değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikolojinin bir dalıdır. Bu bağlamda İstanbul en iyi aile psikoloğ ve  danışmanlığı arayışında bulunmanız son derece doğaldır.

İnsanların diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal farkındalıkları açısından çok önemlidir. Bu bağlamda özellikle ebeveyn, eş ve çocuklar gibi kişilerle kurulan yakın ilişkilerde, bu rol daha belirgin bir hal alır. Aile psikoloğu bu noktada devreye giren bir aracı niteliğindedir.

Aile danışmanlığında amaç, aile içinde veya çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Bu noktadan hareketle hem aile içi ilişkileri düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. En iyi İstanbul aile psikoloğu noktasında temkinli adımlarla en iyi sonuçlar elde edilmelidir.

Aile ve çift psikoloğu son yıllarda her alanda giderek artan bir öneme sahiptir. Tüm aile bireyleri, sıkıntılı ve zor olan döngülerinden kurtulabilmek için tüm sistemde meydana gelebilecek bir değişime ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bağlamda aile psikologları, aile üyelerinin birbirlerine yardım edebilmeleri için yapıcı yollar bulmasına yardım ederler. Her bir üyenin sıkıntısı aile sistemi içinde değerlendirirler.

Çocuk Psikoloğu

İstanbul Çocuk Terapisi

Çocuklar büyüme süreçlerinde gelişimsel duygusal ve davranışsal olarak birtakım sorunlar yaşamaktadır. Özellikle de 3-6 yaş aralığındaki çocuklar normal dışı davranışlar sergileyerek bu süreçte kendilerini belli eder. Bu süreçte sergiledikleri davranışlar her zaman aile ile adlandırmak doğru olmayabilir.

Çocuk psikoloğu, çocuk ile birebir yapılan gerekli yerlerde aileden destek alınarak oyun tabanlı süreçler gerçekleşir. Çocukluk çağındaki süreç temel zamanıdır. 0-6 yaş aralığındaki sorunlar zamanında müdahale edilmezse bir sonraki yaşlarda başka sorunların habercisi olacaktır. Böylelikle birey ergenlik veya yetişkinlik dönemlerinde büyük sorunlar ile başa çıkmada zorluk yaşayabilir. Burada stres, kaygı, heyecanı yönetemeyebilir.

Sorunlar kronikleşmeden önce bir uzmana başvurarak yardım alınabilir. Bu bağlamda İstanbul çocuk danışmanlığı ve psikoloğu olarak sizlere profesyonel bir hizmet sunarız. Çocuğun gelişimsel sürecinin yakından takibini yaparak olumlu yönde destekleyici olup, mutlu ve uyumlu bir birey olmada yardımcı oluruz. Böylelikle daha sonraki zamanlarındaki daha sağlıklı çocuk yetişmiş olacaktır.

Psikolog
Hemen Randevu Oluşturalım.

Formu Doldurun Bilgi Verelim.