Uzman Psikolog Berkay Ateş"Hayattan zevk almıyorum, hiçbir şey beni mutlu etmiyor, heyecanlandırmıyor" diyenler için yazdı:

"Hiçbir Şey Beni Mutlu Etmiyor"

Eğer ne yaparsak yapalım hayattan eskisi kadar keyif alamıyorsak, depresif bir dönemnemden geçiyor olabiliriz.

 

Herkesin böyle dönemlerde ruh sağlığı profesyoneli bir uzman psikologtan destek alması gerektiğini lütfen unutmayın. Böyle bir imkanınız yok ve sizi mutsuz hissettiren bir döneme girmenize yol açan bir takım olaylar olduysa yapılması gerekenler;

 

  • Yaşadığımız olaylar her neyse, tarafsız ve yorumsuz olarak, sadece olayı bir kenara yazın. (Örn. Sevgilimle ayrıldık)

  • Bu olaydan sizin çıkardığınız yorumları kendi fikirlerinizi ve aklınıza gelen ilk düşünceleri altına yazın. (Örn. Bir daha mutlu olamayacağım, Ben ilişki yürütemiyorum, Hep yalnız kalacağım vb.)

  • Yaşadığınız olaya baktığınızda, altında yazdığınız yorumlarınız gerçekçi mi yoksa dramatik mi buna karar verin.

  • Eğer gerçekçi olmadığını düşünüyor ve olumsuz yorumlar, otomatik sonuçlar, tümevarımlar ve yanlış inanışlardan oluştuğunu gözlemliyorsanız, yerlerine o cümlelerin gerçekçi ve objektif olan hallerini yazın. Unutmayın, kendimizi kandırmıyoruz sadece olana, olduğu gibi yaklaşıyoruz. (Örn. Bir insanla ilişkiyi sağlıklı biçimde sürdürememiş olmamız, gelecekte insanlarla sağlıklı bir ilişki yürütemeyecek olmama sebep olmaz.) En başta, nedensellik ilkesine aykırı.

  • Bunları yapınca duygularınızdaki değişimi gözlemleyin ve bu düşünce şeklini hayatınıza entegre etmeye çalışın.

UNUTMAYIN! Rehberimiz ne pesimist ne de polyanna'cı ve optimist düşünüş şekli. Ortada "olumlama" yok. Rehberimiz, olanı olduğu gibi değerlendiren bilimsel ve gerçekçi bakış açısı. Bu olmadan, sorunları olduğu gibi ele alamayız.

Herkese mutlu haftalar.


Uzman Klinik Psikolog Berkay Ateş